Чи можуть гельмінти пройти самі

Глистові інвазії – неприємність не рідкісна і малоприємна. Навколо патології ходить чимало міфів, чуток, включаючи твердження про те, що глистів можна не лікувати в принципі. Розберемося, чи правда це, і що робити, якщо у вас виявлені гельмінти.

Більшість видів гельмінтів в тілі людини не розмножуються. Зате глисти живуть в організмі, харчуються його ресурсами і відкладають яйця. Рано чи пізно личинки вийдуть з каловими масами, але не можна виключати ризики повторних заражень. На практиці уникнути інфікування заново на 100% не можна, особливо якщо мова йде про маленьких дітей і велику родину.

Деякі екзотичні черв’яки є особливо небезпечними і самі не виводяться взагалі. При виявленні тривожних симптомів не ризикуйте – пройдіть повне обстеження здоров’я. Чекати, що паразити самі покинуть клітини мозку, очі, інші внутрішні органи точно не варто.

Паразитарні інфекції частіше діагностують у маленьких дітей, які граються з землею, піском, але це не означає, що у дорослих немає ризиків заразитися. Глисти надають руйнівну дію на організм, викликають ряд серйозних захворювань. Перше, що ви повинні зробити, щоб уникнути зараження, це вживати профілактичних заходів – не пити незрозумілу воду, мити овочі, фрукти, руки, робити планові дегельментізаціі, якщо буде така потреба. Купання у відкритих водоймах теж може бути небезпечним, особливо якщо пірнати, заковтувати воду.
Іноді потенційному власникові везе – яйця гельмінтів потрапляють в організм, але кисла шлункова среда, лужна жовчна і в ротовій порожнині не дає їм прижитися. Здорові захисні механізми не залишають шкідників шансу на виживання, але, якщо щось не так, ризики будуть високі. Коли є симптоми, а аналізи показують зараження, терапія обов’язкова.


Втрата апетиту, зменшення маси тіла, постійна слабкість – можливі, але не обов’язкові симптоми інвазій. А ось розлади стільця зустрічаються дуже часто, можуть турбувати здуття живота, метеоризм, відрижка, проноси, запори. Деякі глисти викликають відчуття клубка в горлі, можуть підвищувати слиновиділення. До речі, про симптоми – гельмінти в кишечнику селяться найчастіше, але вони можуть вражати і інші органи. Якщо ви давно і безуспішно лікуєте кісту певного органу, причина може бути в паразитів.

Для діагностики гельмінтів існує ряд аналізів, але не всі вони дають точні результати і підходять для визначення різних видів паразитів. Аскариди, гострики, найпростіші показує тест калу на яйцеглист. При цьому перший негативний результат не слід вважати точним – тест проводять повторно ще 3-4 рази і тільки потім ставлять діагноз.  При гельмінтозах в крові різко підвищується рівень вмісту клітин-еозинофілів, змінюється кількість лейкоцитів, ШОЕ, гемоглобіну.

Антипаразитарні препарати пити для профілактики можна, але потрібно об’єктивно це не всім. Не варто застосовувати токсичні засоби, що викликають нудоту, мігрені, блювоту, скачки тиску. Якщо хочете пропити курс на всякий випадок, виберіть рослинний засіб на кшталт Вормітела – таке не завдасть шкоди здоров’ю. Щоб мінімізувати ризики глистових інвазій, можна проводити легкі чистки типу тюбажа, пити курсами жовчогінні, проносні препарати, гепатопротектори. Ці кошти відновлять роботу шлунково-кишкового тракту, а вона в нормі сама справляється з гельмінтозами. Але врахуйте, що приймати медикаменти без попередньої лікарської консультації небажана. Жовчні камені при прийомі жовчогінних засобів можуть привести себе не передбачувано, і ви не поліпшите здоров’я, а опинитеся на операційному столі. Можна застосовувати від глистів не тільки спеціальні препарати, але і перець, часник, гірчицю, кропиву, кульбабу, подорожник. Не люблять паразити гостру, солону, кислу їжу, але кишечник такі продукти теж не завжди переносить добре.

З метою профілактики зараження відмовтеся від вживання сумнівних страв, рибу, м’ясо піддавайте достатньою кулінарній обробці, фрукти і овочі обдавайте окропом. Сиров’ялені продукти з рук не беріть, так як ніхто не зможе вам гарантувати їх якістю. Поцілунки з домашніми вихованцями теж можуть закінчитися зараженням, як і зняття проб з винограду, інших ягід на ринку, покупка різаних кавунів.